Co dzieje się w naszym organizmie po wypiciu puszki coli?

Piękna pogoda, słoneczny dzień, a nam chce się nieubłagalnie pić. Więc co robimy - sięgamy po zimną, aluminiową puszkę coli. Łyk za łykiem i pragniemy coraz to więcej…

Co dzieje się w naszym organizmie w przeciągu godziny po wypiciu tego napoju?

10 minut później

Jeżeli wypijamy całą puszkę coli to dostarczamy do swojego organizmu 7 dużych kostek cukru tzw. pustych kalorii. Kwas fosforowy zawarty w napoju neutralizuje przesyt słodkiego smaku, zaburza metabolizm wapnia powodując osteoporozę oraz zmianę struktury kości i zębów. Na dodatek zawarty w coli aspartam - sztuczny słodzik, przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób.

Po 20 minutach

Stężenie cukru we krwi gwałtownie wzrasta. Trzustka zaczyna produkcję dużej dawki insuliny, aby zbić nadmierny poziom glukozy, co skutkuje przetworzeniem tej nadwyżki w tłuszcz. Ponadto wątroba, która może magazynować glukozę tylko w ograniczonym stopniu zostaje narażona na eksploatację. Gwałtowne skoki cukru potęgują powstanie takich chorób jak cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby nowotworowe i przewlekłe stany zapalne.

Po 40 minutach

Większość kofeiny zawartej w coli zostaje wchłonięta przez organizm. Długotrwałe nadużywanie kofeiny może prowadzić do migreny, rozdrażnienia, wrzodów żołądka, osteoporozy, zaburzenia rytmu serca, zgagi czy nadciśnienia.

Po 45 minutach

Organizm zaczyna produkować zwiększoną ilość dopaminy. Dopamina to hormon stymulujący „ośrodek przyjemności” w mózgu. Nic dziwnego, że od coli można się zwyczajnie uzależnić.

Po 60 minutach

Stężenie glukozy we krwi ulega gwałtownemu obniżeniu, a wraz z nim spada poziom energii i koncentracji, co w konsekwencji wyzwala w nas uczucie sięgnięcia po kolejną puszkę, aby znowu na chwilę poczuć się lepiej.

Wybór należy do Ciebie

Zanim sięgniemy po słodki, musujący, napój, który skrywa w sobie szereg szkodliwych związków, warto jest się zastanowić czy do ugaszenia naszego pragnienia nie byłaby zdrowsza po prostu zimna, orzeźwiająca woda z plasterkiem cytryny. 

 

Wspólnota Bialska i Terespolska nr 22 ; 28 maja -  3 czerwca 2013r.


Projekt i wykonanie www.agraffka.com.pl